Doprava zdarma
Vše skladem
Výměna zdarma
30 dní na vrácení

Údržba materiálů

I naše zboží se musí správně udržovat, aby si zachovalo svoje vlastnosti a vydrželo vám co nejdéle. Jak na to vám rádi poradíme v tomto článku.

 

Každé zboží podléhá jistým omezením a doporučením od výrobce, co se týče údržby. Nejinak je tomu i u produktů v naší nabídce. Detailní návod na údržbu Vám vždy zasíláme i v papírové formě přímo se zbožím, ale přehled toho nejdůležitějšího přinášíme i zde.

Oblečení a textil

Je jasné, že oblečení a další textilní výrobky je potřeba jednou za čas vyprat. Je ale nutné dodržet jak obecná doporučení, tak i konkrétní postupy uvedené na visačce u daného zboží.

Praní i žehlení je naprosto v pořádku. Doporučujeme ale všechny textilní výrobky prát i žehlit naruby. Při žehlení je nutné vyhnout se potiskům i dalším ozdobným prvkům. Rozhodně v pračce nekombinujte různé barvy prádla, aby nedošlo ke smíchání jednotlivých barev mezi sebou.

Na visačkách najdete různé symboly a piktogramy, a někdy nemusí být snadné se v nich vyznat. Proto vám je nyní vysvětlíme.

Praní:

Ať už se uprostřed nachází jakákoliv číslovka, znamená to, že při praní nesmí teplota vody přesáhnout danou hodnotu. V pořádku je také máchání, odstřeďování a jemné mechanické působení.

Výrobky označené tímto symbolem do pračky neházejte. Zvládnou pouze šetrné ruční praní.

V tomto případě je praní zapovězeno úplně. Radši tedy dejte pozor, abyste si výrobek nějak neušpinili.

Žehlení:

Žehlení je povoleno, pokud teplota žehličky nepřesáhne 200°C.

Žehlení povoleno na maximálně 150°C. Napařování si ale raději odpusťte, mohlo by nevratně poškodit látku

Nastavte žehličce teplotu nepřesahující 110°C a můžete se pustit do žehlení

Ukliďte žehličku zpátky do skříně. Takto označený produkt se nesmí žehlit vůbec.

Chemické čištění:

Našli jste na cedulce áčko v kroužku? Skvěle, výrobek můžete čistit všemi obvyklými rozpouštědly i postupy

Písmeno P v kroužku? Zbystřete, zde už můžete použít tetrachloretan, benzín, trifluortrichloretan a všechny obvyklé metody čištění.

Platí to samé, jako u předchozího. Raději si ale dejte pozor při nastavování teploty sušení a volby mechanického působení.

Na tyto výrobky nepatří nic jiného, než těžký technický benzín a běžně používané metody čištění.

Technický benzín zůstává ve hře, ale raději omezte na minimum působení vody a mechanické působení na výrobek.

Na chemii raději zapomeňte. Tento výrobek by místo vyčištění spolehlivě zničila.

Sušení:

Nechcete čekat, až látka uschne samovolně a raději byste použili bubnovou sušičku? S klidným srdcem to můžete udělat, tenhle produkt to zvládne.

I tady si můžete ušetřit čas použitím bubnové sušičky, ale zvolte raději nižší teplotu sušení.

Hurá pro kolíčky a prádelní šňůru. Tenhle výrobek do sušičky nepatří, budete si muset vystačit se starou dobrou metodou klasického sušení.

Bělení:

Můžete použít bělidla uvolňující chlor, za předpokladu, že použijete vhodně zředěný a především studený roztok.

Nezkoušejte udělat z bílé ještě bělejší. Tomuto produktu by to nevratně uškodilo, nesmí totiž přijít do styku s přípravky uvolňujícími chlor.

Materiál, ze kterého je zboží vyrobeno, je na visačce často uveden anglicky. V dnešní době už to umí skoro každý, ale přesto vám připomeneme, že COTTON značí bavlnu, WOOL vlnu, POLYESTER je v češtině i angličtině shodný, stejně jako NYLON, a od ELASTANE pouze stačí smazat poslední písmenko a vyjde vám český elastan.

Obuv

Správný výběr

Základem pro snadnou a bezproblémovou údržbu je správný výběr. Pokud vám totiž bota nebude správně sedět, k poškození dojde vždy, i kdybyste se o ni starali sebelíp. A ani vám by nebylo příjemné a pohodlné nosit botu, která vám špatně sedí.

Bota nesmí být moc malá. Nohu do ní možná s větším či menším úsilím nacpete, ale bude vás tlačit. Noha větší, než na kterou je bota stavěna, poškozuje materiál a konstrukci boty zevnitř. Bota ale nesmí být ani příliš velká, protože to pak svádí k nesprávnému způsobu chůze, který botám taky vůbec nesvědčí.

Správné nošení

O určení jednotlivých druhů obuvi, které prodáváme, si ještě povíme později. Ať už ale máte jakoukoliv botu, musíte si dát pozor na to, abyste jí používali tak, jak byla navržena. Při obouvání i zouvání udělejte ten pohyb navíc a pořádně rozvažte tkaničky. Stejně jako vy, i my víme, že zavázané tkaničky dokážete silou přeprat. Tohohle „úspěchu“ ale dosáhnete jen na úkor životnosti boty, protože takovým zacházením nadměrně opotřebíte materiál.

Než uděláte první krok, nezapomeňte si naopak boty správně zavázat, a využít k tomu všechna očka na tkaničky, která na botě jsou. Návrháři výrobce je tam nedali jen tak. Jsou to profesionálové a své práci rozumí. Jen tak na ozdobu by je tam rozhodně nedávali, k tomu mají spoustu sofistikovanějších designových prvků. Jedině při správném stažení tkaniček se bota bude chovat tak, jak bylo zamýšleno při jejím návrhu na rýsovacím prkně!

Dopřejte botám odpočinek

Ať už jste právě doběhli maraton, nebo jste se vrátili jen z obchodu přes ulici, nechte botu pořádně vydechnout. I při krátkém nošení stihne zvlhnout od potu z vaší nohy. Dejte tedy svůj pár bot na suché a teplé místo a nechte je tam pořádně vyschnout a vyvětrat. Neurychlujte tento proces umístěním boty pod topení – tím urychlíte jen únavu a poškození materiálu.

Raději nechte botu vyschnout a na další pochůzku zvolte jiný pár. Nejen že nošení pouze jednoho páru bot není vhodné ani pro vaši nohu, ani pro botu samotnou. Noze prospějete tím, že se nepřizpůsobí pouze tvaru jedné boty. Botám prospějete tím, že ulehčíte materiálu námahu.

Čištění obuvi

Víme, že boty se občas ušpiní. Víme, že se vám to jistě nelíbí a chcete, aby vypadaly stále jako nové. To vám schvalujeme, ani my nemáme rádi, když vidíme někoho ve špinavých botách. Ale když boty hodíte do pračky, rozhodně si pochvalu nezasloužíte.

Obuv totiž do pračky nepatří a nesmí přijít ani do styku s chemickými prostředky. Pokud chcete botě vrátit její starý lesk, použijte k tomu jemný, vlhký (nikoli mokrý!) hadřík, kterým botu opatrně otřete od všech nečistot.

Určení obuvi

Jak na našem eshopu, tak v návodu na údržbu, který k botám přikládáme, je vždy viditelně vyznačené, pro jaké účely se obuv hodí. Podle toho také musíte obuv používat, při nedodržení tohoto doporučení botu pravděpodobně zničíte a připravíte se i o nárok na záruku. Ta se vztahuje jen na vady, které způsobil výrobce už při výrobním procesu, nikoli na vady, které jste způsobili vy při používání.

Obuv pro volný čas

Sem tam nějaká ta lehčí procházka po městě, udělat parádu před známými a širokým okolím, a šup zpátky domů. Tyhle boty nejsou stavěné na jinou zátěž, než která vzniká při běžné chůzi, a kontakt s vodou jim nedělá vůbec dobře.

Obuv pro indoor

Sálový fotbal, házená, volejbal, a další sporty, které se hrají na hladkém umělém povrchu – tam jsou tyto boty doma.

Obuv pro outdoor

Ideální na procházky po lese, po horách nebo v přírodě obecně. Při návrhu se počítalo se vším, co vás může v takových podmínkách potkat, a bota to bez problémů vydrží, pokud máte správnou velikost a nosíte jí správným způsobem.

Obuv pro fotbal

No dobrá, to mluví samo za sebe, a nikoho by nejspíš nenapadlo jít v kopačkách na nákup. Ale i u kopaček je nutné dbát na správné použití, protože se dále dělí na FG, určené pro pevný přírodní povrch, SG s výměnnými kolíky pro měkké přírodní povrchy, a turfy a AG pro umělé povrchy. S kopačkami typu FG můžete hrát i na umělém trávníku třetí a novější generace. Než na něj ale vyběhnete, zeptejte se raději svého správce hřiště. Botám byste neuškodili, ale trávník byste zaručeně uhradit museli.

Obuv pro tenis

Nezáleží na tom, zda hrajete na trávě, betonu, antuce nebo jiném druhu povrchu. Důležité je, že tyto boty jsou stavěné na specifickou zátěž vznikající při tenise a postavené tak, aby to s vámi vydržely co nejdéle.

Obuv pro běh

Běžecké boty mají širokou škálu využití. Nemusíte v nich jen běhat, pro jejich pohodlí jsou velmi oblíbené i pro běžnou chůzi. Na nic náročnějšího než je chůze a běh ale nejsou stavěné, o zdolávání rekordů ve fitku se s nimi raději nepokoušejte.

Obuv pro trénink

K tomu je určená obuv pro trénink, která je stavěná tak, aby vydržela všestrannou zátěž. Tyto boty jsou lehké, vzdušné, ale věnujte se s nimi opravdu jen tréninku. Při pokusu o zaběhnutí maratonu by jim došly síly ještě dříve, než vám.

Životnost vs. záruka

Tyto dva pojmy se často pokládají za synonyma, ale není tomu tak. Zatímco záruka je pevně stanovené období, ve kterém výrobce garantuje, že se neprojeví výrobní vada, životnost je závislá na zátěži a stylu používání. Pokud boty používáte pomálu, mohou vám vydržet klidně i několik let a vypadat stále jako nové. Ale pokud jim denně dopřáváte vysokou zátěž, může jejich životnost skončit ještě dříve, než vyprší zákonná záruční lhůta.

Míče

Ať už si u nás vyberete levnější či dražší míč, všechny jsou dostatečně kvalitní a vydrží dost dlouho, pokud se k nim budete chovat alespoň trošku rozumně. Ve zkratce:

-Respektujte předepsanou hodnotu tlaku pro nafouknutí. Míče nepřefukujte, ale ani nepodfukujte. Pokud potřebujete, aby míč méně skákal, vyberte si u nás míč označený jako sálový.

-Nevystavujte míč dlouhodobému kontaktu s vodou. Dnešní míče jsou sice dělané tak, aby vodu nenasakovaly, takže při deštivém utkání nebudete muset kopat do několik kilogramů vážícího balonu jako generace Josefa Masopusta. Deštivé utkání míč zvládne, ale nechte ho potom raději pořádně vyschnout.

-Používejte míč pouze na travnatém povrchu. Doby škvárových hřišť jsou passé, a i kdybyste si chtěli zakopat mimo hřiště, určitě dokážete místo betonového plácku za domem najít i kousek hezkého trávníku. 

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...